In gesprek met productmanager Marcel Sippekamp
Over V&N wijziging Toetskader funderingsrisico
“NHG komt met een toetskader voor toekomstige funderingsrisico’s. Dit is bedoeld voor kopers en bezitters van huizen bij wie uit taxatie blijkt dat zij in de toekomst mogelijk te maken krijgen met kosten voor funderingsherstel.
Dat gaat vaak om grote bedragen. Funderingsrisico’s zijn lange tijd een ondergeschoven kindje geweest, maar hebben sinds 1 april een prominentere plaats gekregen in het taxatierapport. Het is belangrijk dat deze risico’s ook meegewogen worden bij de financiering.”
“Het toetskader is risicogestuurd. Het begint met een modelmatige inschatting van het funderingsrisico van een woning. Met vijf risicoklassen van A (laag risico) tot en met E (hoog risico). Valt een woning in risicoklasse D of E, dan is verkennend funderingsonderzoek nodig. Laat de consument dit onderzoek niet uitvoeren, dan is een hypotheek met NHG niet mogelijk. Bij zo’n verkennend funderingsonderzoek komt er een deskundige langs om allerlei metingen te doen, zoals het meten van scheuren of de mate van scheefstand. Op basis daarvan volgt een nieuwe risico-inschatting in drie categorieën: laag, midden en hoog. Bij die laatste categorie weet je bijna zeker dat de woningbezitter gedurende de looptijd van de hypotheek te maken krijgt met herstelkosten.”
“Bijkomend probleem is dat dit herstel bijna nooit door één woningeigenaar zelfstandig kan worden uitgevoerd. Zeker als je naar onze doelgroep kijkt, die vaak woont in rijtjeshuizen of appartementen. Dat vraagt om een gezamenlijke aanpak van de herstelwerkzaamheden. Wanneer die plaatsvinden, is vaak dus nog onduidelijk. We kunnen, vanwege de afhankelijkheid van buren of de VvE, een consument ook niet verplichten om het direct te herstellen, maar we kunnen met het toetskader wel inschatten of hij de verwachte kosten kan opvangen. De beschikbare informatie over funderingsrisico’s wegen geldverstrekkers en NHG op een verantwoorde en eenduidige manier mee bij financieringen met NHG. Het toetskader geldt overigens niet alleen bij aankoop van een woning, maar ook bij het verhogen of oversluiten van een bestaande hypotheek. Met uitzondering van zuivere oversluiting overigens.”
Voor wie lossen we een probleem op?
“Vooral voor de consument. Het toetskader helpt voorkomen dat een koper een woning koopt zonder goed zicht te hebben op mogelijke hoge kosten voor funderingsherstel. Voordat een hypotheek wordt afgesloten weet een consument welk financieel risico er is en of hij de verwachte herstelkosten kan betalen. Samen met de keten willen we die duidelijkheid het liefst zo vroeg mogelijk in het aankoopproces geven. Ook voor geldverstrekkers helpt het toetskader. Zij krijgen een uniforme manier om deze risico’s mee te wegen bij de financiering.”
Hoe heb je dit aangepakt?
“We volgden de gebruikelijke route. Zodra we een verandering zien aankomen, roepen we geldverstrekkers op om die samen met ons in co-creatiesessies verder uit te werken. We zijn in maart gestart en voor de zomer hebben we het traject in vier gezamenlijke sessies afgerond. Bijzonder was dat de gehele keten wilde aansluiten, waaronder ook de Nederlandse Vereniging van Banken en het Verbond van Verzekeraars. Dat onderstreept hoe belangrijk en urgent men het onderwerp vindt. En voor het eerst hebben ook de ministeries van VRO en Financiën meegedaan aan een co-creatie."
Wat maakt het voor jou inspirerend?
“Ik hou van complexe vraagstukken met een politiek randje. Er spelen verschillende belangen en ik vind het leuk om daarin een rol te spelen, soms die van bemiddelaar soms die van het extra zetje om partijen in beweging te krijgen. Hiermee kunnen we echt impact maken; we beschermen consumenten tegen grote financiële risico’s en bieden handelingsperspectief.”
Wanneer vind je de wijziging geslaagd?
“Ik vind het geslaagd als het toetskader breed navolging krijgt en geldverstrekkers het ook gebruiken bij niet NHG-woningen. Daarnaast is het belangrijk dat consumenten al vroeg in het proces een betrouwbare en op feiten gebaseerde inschatting krijgen van de mogelijke kosten van funderingsherstel en van de financiële haalbaarheid daarvan. Het zou mooi zijn als die informatie ook op Funda zichtbaar wordt, maar die ontwikkeling gaat tergend traag.”