Nieuwe regels funderingsrisico: dit kun je nu al doen

Nieuws

26 oktober 2026

NHG heeft het nieuwe toetskader funderingsrisico gepubliceerd. Vanaf 1 januari 2027 gelden nieuwe regels voor het meewegen van funderingsrisico bij een hypotheek met NHG. De risicoklasse in het taxatierapport bepaalt of een verkennend funderingsonderzoek nodig is en of je bij de financiering rekening moet houden met indicatieve herstelkosten. Als hypotheekadviseur kun je je nu al voorbereiden op de nieuwe regels.

Wat verandert er vanaf 1 januari 2027?

Vanaf 1 januari 2027 verandert ook het taxatierapport. In het vernieuwde rapport wordt informatie over funderingsrisico's, uitgevoerde onderzoeken en indicatieve herstelkosten duidelijker vastgelegd. Bij woningen met risicoklasse D of E worden de indicatieve herstelkosten standaard opgenomen. In oudere rapporten kunnen deze kosten nog ontbreken, bijvoorbeeld als de betrouwbaarheid van de risicoklasse 'modelmatig' of 'afgeleid' is.

Wat betekent dit voor de financiering?

Heeft de woning risicoklasse D of E? Dan is vanaf 1 januari 2027 een verkennend funderingsonderzoek verplicht. Er zijn drie situaties:

  • Er is een verkennend funderingsonderzoek met de uitslag 'laag' of 'midden'. Dan stelt NHG geen eisen aan het meewegen van indicatieve herstelkosten bij het bepalen van de financieringslast.

  • Er is een verkennend funderingsonderzoek met de uitslag ‘hoog risico’. Dan moet je de indicatieve herstelkosten in mindering brengen op de maximaal toegestane financieringslast

  • Er is nog geen verkennend funderingsonderzoek uitgevoerd. Dan moet de consument dit alsnog laten uitvoeren. Je mag er ook voor kiezen om zonder verkennend onderzoek direct rekening te houden met de indicatieve herstelkosten.

Welke regels gelden voor jouw aanvraag?

Dat hangt af van de datum van het bindend aanbod. Wordt het bindend aanbod vóór 1 januari 2027 uitgebracht? Dan gelden de huidige regels. Wordt het op of na 1 januari 2027 uitgebracht? Dan gelden de nieuwe regels, ook als het taxatierapport eerder is opgesteld.

Wat betekent dit voor oudere taxatierapporten?

Een taxatierapport is zes maanden geldig. Een rapport dat vóór 1 januari 2027 is opgesteld, kun je daarna dus nog gebruiken. Het rapport blijft geldig als het voldeed aan de regels op het moment van opstellen. Wel kunnen de indicatieve herstelkosten in een ouder rapport ontbreken.

Wat doe je als de indicatieve herstelkosten ontbreken?

Staan de indicatieve herstelkosten niet in het taxatierapport, maar moet of wil je er wel rekening mee houden? Dan kun je op twee manieren aan deze kosten komen:

1. Vraag een nieuw taxatierapport aan. Via de taxateur kun je de indicatieve herstelkosten opvragen door een nieuw taxatierapport aan te vragen.

2. Soms kan de geldverstrekker de kosten ook berekenen met de kostencalculator op www.KCAF.nl.

Indicatieve herstelkosten nu al beschikbaar

Om de overgang makkelijker te maken, neemt de NWWI-taxateur sinds 1 oktober 2026 de indicatieve herstelkosten van KCAF standaard op in de pdf-bijlage van het funderingsrisicorapport. Dit geldt voor woningen met risicoklasse D of E. Daardoor zijn de indicatieve herstelkosten in veel gevallen al beschikbaar voordat de nieuwe regels ingaan.

Voorkom vertraging: kijk nu al vooruit

Verwacht je dat het bindend aanbod pas op of na 1 januari 2027 wordt uitgebracht? Bespreek dan tijdig met je klant wat de nieuwe regels betekenen.

Heeft de woning risicoklasse D of E? Controleer dan alvast of de indicatieve herstelkosten in het taxatierapport staan. Is er nog geen verkennend funderingsonderzoek uitgevoerd? Adviseer je klant dan om dit alvast te laten doen.

Vóór 1 januari 2027 is dit nog niet verplicht op grond van de nieuwe regels. Door nu al vooruit te kijken, voorkom je dat er later aanvullende informatie nodig is, de hypotheekaanvraag vertraging oploopt of de geldverstrekker de aanvraag in een laat stadium alsnog moet afwijzen.

Meer weten?

Bekijk het volledige toetskader funderingsrisico en lees welke regels vanaf 1 januari 2027 gelden.

7082D688 F2d3 4822 A1cd 34D014e20154

Webinar: dit verandert er in de V&N in 2027

Welke wijzigingen komen eraan en wat betekenen die voor jouw adviespraktijk? Samen met HBC ontwikkelt NHG een webinar over de belangrijkste verbeteringen in de V&N.

Op donderdag 12 november om 12.00 uur krijg je aan de hand van praktijk- en rekenvoorbeelden onder meer uitleg over het standaard Energiebespaarbudget bij woningen met energielabel E, F of G en het nieuwe toetskader funderingsrisico.

Speciaal voor jou

Voor professionals

V&N in ontwikkeling

NHG Actueel